Anasayfa / Gübre / Organik Tavuk Gübresi

Organik Tavuk Gübresi

Organik Tavuk Gübresi

Hayvan gübreleri arasında besin miktarı olarak ön plana çıkanlardan birisi de organik tavuk gübresi olmaktadır. Zira tavukların dışkılarının çok olması hem de besin bakımından da yoğun olması bitkilere son derece faydalı olmaktadır. sığır veya diğer hayvanlar ile kıyaslandığında da azot miktarı açısından da son derece zengin olduğunu ifade etmek gerekir.

Organik Besin İçeriği

Tavukların dışkılarında yer alan besin miktarı hayli fazladır. Zira yedikleri besinlerin %35-40 gibi yüksek bir oranını sindirmeden dışarı çıkarmaktadırlar. İşte bu sebeple toprakta organik madde miktarı düşük ise tavuk gübresi kullanılması son derece isabetli olmaktadır.

Ayrıca ifade etmek gerekir ki tavuk gübresi tek başına kullanılmamaktadır. Tavuk gübresinin yanı sıra diğer gübrelerin de destekleyici olarak sunulması gerekmektedir. Bu sayede de en yüksek verim almak mümkün olacaktır.

Su Tutma Oranını Artırır

Tavuk gübresi kullanmak toprağın su tutma oranını artırmaktadır. Bu kapsamda sulama maliyetleri epey miktarda azalacaktır. Dolayısıyla tavuk gübresi fiyatları için yapmış olduğunuz harcamalar sizlere çok kısa bir süre içerisinde geri dönecektir.

Ayrıca tavuk gübrelerinde birbirinden farklı iki çeşit bulunmaktadır. Bunlar yumurta tavuğu ve et tavuğu olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki tavuk türü arasından yumurta tavukları daha çok tercih edilmektedir. zira saflık oranı daha yüksek olmaktadır.

Uygulama Zamanı

Tavuk gübresinin uygulama zamanı da önem göstermektedir. Çiftçiler tarafından ilkbahar dönemlerinde bitki diplerine bu gübre seyrek olarak serpilmektedir. Bu kapsamda yağan yağmurlar ile gübre daha da derinliklere inebilmektedir.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere bu gübrelerin başka gübreler ile birlikte kullanılması son derece önem arz etmektedir. Zira eğer tek kullanılırsa bitkileri yakma durumu yaşanmaktadır. Hiçbir fayda alınamadığı gibi bitkilere zarar verme durumu söz konusu olabilmektedir.

Bu gübrenin kullanıldığı bitkiler arasında buğday, mısır, patates, soğan, zeytin, narenciye, bağ, havuç, pamuk, domates gibi ürünlerde tavuk gübresi kullanılmaktadır. Bu sayede çok daha verimli bir şekilde ürünler elde edebilmek mümkün olacaktır.

Kullanılacak olan toprağın organik madde bakımından zayıf olması durumunda tavuk gübresi kullanımı son derece faydalı olacağını da sözlerimize ekleyelim.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Organik Gübre Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Organik Gübre Kullanımının Avantajları Nelerdir? Çevreye, suya, havaya, diğer canlılara zarar vermeden bitkileri besleyen organik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir