Anasayfa / Gübre / Organik Gübre Bitkilere Nasıl Uygulanır?

Organik Gübre Bitkilere Nasıl Uygulanır?

Organik Gübre Bitkilere Nasıl Uygulanır?

Organik gübreler toprakta yetişen her bitki ve ağaç için kullanılabilir. Ancak gübreden en yüksek verimi almak için doğru şekilde uygulanmalıdır. Çiçekler, ağaçlar, sebzeler ve çimler gibi pek çok bitki de değişik şekillerde kullanılmalıdır. Peki organik gübre nasıl kullanılır? Hangi bitkiye ne zaman gübre vermek gerekir? Bu soruların cevabına bakalım.

Domates, biber, patlıcan gibi sebzelerde, mısır, pamuk, ayçiçeği gibi ürünlerde ve kavun karpuz gibi besinlerde toprak hazırlığı yaparken katılabilir. Bunun için dikimden 20 gün kadar gün önce yapılması gerekir. 5-10 cm derinliğe kadar gübre katılması yeterlidir. Çapalamada da gübre verilebilir.

Buğday, arpa gibi darı ürünlerinde ekimden bir hafta önce toprağa karıştırılması yeterlidir.

Kiraz, vişne, şeftali, kayısı, erik gibi meyve ağaçlarında her mevsim organik gübre verilebilmektedir. Bağlarda da yine aynı şekilde her mevsim gübre verilebilir.

Peyzaj ürünlerinde gübre harç materyaline karıştırılır. Bu karışım fidan çukuruna atılır. Daha sonra bitkiler dikilir.

Çim alanlarda ise tohumlar ekilmeden önce alana gübre verilmelidir. Çimler için dekara 16 kg kadar organik gübre yeterlidir. Eğer çorak topraklara çim dikilecekse iki kat fazla gübre verilmelidir. Çimler ekildikten sonra ise üstten gübre uygulanabilir.

Saksı çiçekleri ve Süs Bitkilerinde 1 kg toprak için 200 gr gübre yeterlidir. Her zaman gübre vermek mümkündür.

İncir, kestane, ceviz ya da zeytin gibi ağaçlar için toprakta işlem yapılırken gübre verilebilir. Bu bitkilere her dönem gübre vermek mümkündür.

Toprak altında yetişen soğan, sarımsak, patates, havuç, yer elması, pancar, turp gibi ürünlere bitki ekilmeden önce yapılan toprak hazırlığı sırasında gübre verilir. Çapa yapılırken ise toprağın 5-10 cm altına kadar karıştırmak gerekir. Bir dekar için 12 kg gübre yeterlidir. Yeşillik diye genellenen ıspanak, marul, maydanoz gibi ürünlere de bu şekilde gübre uygulanmalıdır.

Çaya gübre vermek biraz daha farklıdır. Kasım ayından Nisan ayına kadar gübre bitki üzerine serpilerek gübrelenir. Gübre serpildikten sonra bitki çırpılarak gübre toprağa ulaşılır.

Meyve ağaçlarında ise ağaç izdüşümü boyunca 5-10 cm kadar derinliğe karıştırılır. Her mevsim gübre vermek mümkündür.

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Organik Gübre Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Organik Gübre Kullanımının Avantajları Nelerdir? Çevreye, suya, havaya, diğer canlılara zarar vermeden bitkileri besleyen organik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir