Anasayfa / Gübre / Organik Gübre Bileşenleri Nelerdir?

Organik Gübre Bileşenleri Nelerdir?

Organik Gübre Bileşenleri Nelerdir?

Organik gübre çeşitleri içeriğinde barındırdıkları bileşenler sayesinde son toprağı hem fiziksel hem de kimyasal olarak beslemektedirler. Her bir gübre çeşidinin içeriğinde bulunan bileşenler değişiklik arz etmektedir. Bu gübre çeşitleri toprağın durumuna göre uygulanmaktadır. Toprağın ph durumuna göre veya organik madde içeriğine göre uygulanacak olan gübre çeşitleri farklılık arz etmektedir.

İçerikleri

Organik gübrelerin içeriklerinde ağırlıklı olarak besleyici elementler bulunmaktadır. bunlar arasında ilk sırada yer alan fosfor, demir, kalsiyum gibi elementler olmaktadır. Bu elementlerin varlığı bitkilerin gelişimini hızlandırdığı gibi elde edilen meyvelerin verimlerini de hayli artırmaktadır. Bu sayede de gübreye yapılan masraflar karşılığı ile geri alınmaktadır.

Bu elementlerin haricinde daha birçok bileşen de bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak nitrojen, potasyum, bor, sodyum, sülfür, magnezyum, manganez, bakır, çinko, aminoasit gibi uzunca bir liste yazmak durumunda kalacağız. Bu bileşikler yukarıda da ifade ettiğimiz üzere toprağın durumuna göre uygulanmak durumundadır. Eğer bir toprakta demir oranı yüksek ise ve sizler de demir oranı yüksek gübre kullanıyor iseniz bu durumda herhangi bir verim elde edebilmeniz mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla toprağın değerlerini ölçmek ve buna göre tercihler yapmak gerekmektedir.

Organik İçerikler

Yukarıda saymış olduğumuz elementlerin haricinde içeriklerinde organik madde olan organik gübreler de bulunmaktadır. Bu gübre çeşitleri genellikle hayvan gübresinden oluşan gübreler olmakla birlikte yeşil gübreleme yöntemlerinde de bunlar söz konusu olmaktadır.

Organik içerik bakımından fakir olan topraklarda bu gübre çeşitlerinin uygulanması son derece iyi sonuçların alınmasına katkı sunmaktadır. böylelikle toprak zenginleşmekte ve bitkilerden daha yüksek bir verim elde edebilmek mümkün olmaktadır. dolayısıyla yapmış olduğunuz masraflarınızı kısa bir süre içerisinde telafi edebilmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra gübreleme yaparken sınırları da aşmamak gerekmektedir. Zira sizler ne kadar fazla kullanırsanız o kadar çok verim alırsınız diye bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla da her şeyi oranında uygulamak gerekmektedir. bunun tam tersinin düşünülmesi durumunda ise bitkilerinizi kaybetmeniz dahi söz konusu olabilecektir. Ancak oranında kullanılması durumunda en iyi verimleri elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Organik Gübre Bitkilere Nasıl Uygulanır?

Organik Gübre Bitkilere Nasıl Uygulanır? Organik gübreler toprakta yetişen her bitki ve ağaç için kullanılabilir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir