Anasayfa / Gübre / Neden Organik Gübre?

Neden Organik Gübre?

Neden Organik Gübre?

Bazı kimseler tarımda neden organik gübre tercih edilmesi gerektiğini merak etmektedirler. Bu kişilerden bazıları hiç gübre kullanılmaması gerektiğini savunurken bazıları da kimyasal gübre kullanılmasına da olur vermektedir. Ancak her iki durum da organik gübre kullanılmasının yanında verimsiz ve hatta zararlı kalmaktadırlar.

Sağlıklı Olması

Kimyasal gübre kullanılması yetiştirilen ürünlerin de kimyasal içerikli olmasına neden olmaktadır. Bu da insan sağlığına ciddi manada zarar vermektedir. Bunun yanı sıra organik gübrelerde bulunan doğal içerikler sayesinde ürünler daha sağlıklı bir şekildeüretilmektedir. Böylelikle hastalığa neden olması da söz konusu olmayacaktır.

Verimli Olması

Hiç gübre kullanmadan üretelim diyenler ise her ne kadar pozitif düşünseler de günümüz şartlarında bunu başarabilmeleri hiç de kolay olmayacaktır. Zira günümüzdeki topraklarıon içerikleri eskiye nazaran daha verimsiz olmaktadır. Bu da verimli bir şekilde ürün elde edilmesine engel olacaktır. ürünlerin yetişmesi mümkün olsa da sayı ya da büyüklük bakımından verimin düşük olması söz konusu olacaktır.

Maliyetleri Düşürür

Organik gübre kullanılması maliyetleri de düşürmektedir. Her ne kadar insanlara organik gübre denilince pahalılık akıllara gelse de aslında organik gübreli toprakların su tutuşu daha fazla olmaktadır. Bu da sulama maliyetlerini düşürmektedir.

Bunun yanı sıra organik gübre kullanımı yapılan topraklarda diğer senelerde kullanılacak gübre miktarı daha az olacaktır. İşte bu da yine maliyetleri düşüren bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Biyolojik Dengeyi Sağlar

Kimyasal gübre kullanılması durumunda toprakta yer alan yararlı mikroorganizmalar ciddi manada zarar görmektedir. Bu da toprağın yapısını olumsuz etkilemektedir. Ancak organik gübre kullanımında bu durum son derece aşağı çekilmekte ve topraktaki doğal biyolojik denge korunmaktadır.

Erozyonu Engeller

Erozyon riski olan arazilerde toprağın verimli kısımları uçup gitmekte geriye kalan yerler ise ürün yetiştirmek için yeteri kadar verimli olmamaktadır. Ancak organik gübre kullanılması halinde toprak birbirini sıkıca tutmaktadır. Bu da erozyon ile verimli toprakların gitmesini engellemektedir.

İşte tüm bu sebeplerle sizlerin de doğal gübre kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Son derece ekonomik ve verimli olan bu gübre ile kazanan hem sizler hem de doğa olacaktır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Organik Gübre Bitkilere Nasıl Uygulanır?

Organik Gübre Bitkilere Nasıl Uygulanır? Organik gübreler toprakta yetişen her bitki ve ağaç için kullanılabilir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir