Anasayfa / Gübre / Gübre Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Gübre Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Gübre Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 

Bitkilerin daha iyi beslenmesi ve büyümesi için gübreler gereklidir. Toprağı daha verimli kılmak için yapay ve doğal bir takım gübreler kullanılmaktadır. Bitkilerin büyüme sürecinde gerekli olan azot, fosfor, demir, potasyum, kalsiyum, çinko, manganez, kükürt gibi pek çok madde toprakta bulunmaktadır.

Bitkiler de bu besinleri kökleri sayesinde almaktadır. Ancak üst üste ekilen topraklarda bu mineraller her geçen sene daha da azalmaktadır. Suların sürüklemesi de bu minerallerin azalmasına neden olur. Bu durumda da bitkiler için gerekli besinler günden güne azalır ve takviye yapmak gerekir.

Eskiden beri bitkileri beslemesi için odun külleri, hayvan dışkıları, hayvanların kan kemik gibi artıkları ya da balık gibi maddeler kullanılıyordu. Bazen de toprak nadasa bırakılır ve dinlenerek içeriğindeki minerallerin artması beklenir. Daha sonra bu konularda yapılan çalışmalar sonucunda bitkiler için daha profesyonel gübreler üretilmiştir.

  1. yüzyıldan sonra yapılan çalışmalar bitkinin ve toprağının en çok fosfor, azot, potasyum ve kalsiyum gibi maddelere ihtiyacı olduğu anlaşılmıştır. Diğer besinler ise ikincil kalmaktadır. İşte bu birincil maddeleri bitkilere sağlamak için gübreler geliştirildi. Bu takviyelerle bitkilerin verimimin düşmemesi sağlandı. Ancak kullanılan yöntemler farklılık gösterdiği için gübreler de pek çok çeşide ayrılmaktadır. Temel olarak gübreler yapay ve doğal olarak ayrılmaktadır.

Doğal Gübreler

Havaya, suya, toprağa, sağlığa zararı olmayan gübreler doğal gübrelerdir. Bu gübreye ilk örnek olarak hayvan dışkıları örnek verilebilir. Ahır gübresi olarak genellenen sığır, koyun ya da at dışkıları bitkiler için oldukça faydalıdır. Bu maddelerin içinde azot, fosfor gibi toprağın yapısını zenginleştirir, toprağı gevşetir, su tutma kapasitesini arttırır.

Guano diye adlandırılan kuş gübresi de doğal gübreler içinde oldukça avantajlıdır. İçeriği bitkileri için oldukça avantajlıdır. Bu gübre toprakta geç çözüldüğü ve bitki köklerini yakmadığı için çiçekçilik, fidancılık ya da sebze yetiştiriciliğinde çok kullanılır.

Yapay Gübreler

Yapay gübreler katı ve sıvı şekilde hazırlanan kimyasal gübrelerdir. İçerisinde bulunan maddelerin yoğunluğuna göre adlandırılırlar. Azotlu gübre, potaslı gübre gibi isimlerle anılırlar. Bu gübreler ticari amaçlı yapılan tarımda çok kullanılır.

 

 

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Organik Gübre Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Organik Gübre Kullanımının Avantajları Nelerdir? Çevreye, suya, havaya, diğer canlılara zarar vermeden bitkileri besleyen organik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir