Anasayfa / Bilgi Bankası / Kimyasal Gübrelerin Zararları

Kimyasal Gübrelerin Zararları

Kimyasal Gübrelerin Zararları

Tarım ürünleri yetiştiriciliğinde organik gübre tercih edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda kimi gübreler kimyevi olarak üretilmekte ve piyasaya sürülmektedir. İşte bu gübrelere karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Zira kimyevi gübrelerin kullanılması durumunda elde edilen ürünler de kimyasal olacaklardır. Bu durumda da tüketiciler açısından sorun doğuracağı gibi toprağın yapısı ile ilgili de çeşitli sorunlar ortaya çıkabilecektir. Bu durumda toprak sertleşecek ve erozyana karşı dayanıksız hale gelecektir. Bununla birlikte toprağın su tutma oranı da düşecek ve bitki yeteri kadar beslenemeyecektir. Bu durumda da verim son derece düşük olacaktır.

Mikroorganizmalara Zarar Vermesi

Kimyevi gübrelerin kullanılması toprakta yer alan mikroorganizmaları da öldürmektedir. Bu da bitkiler için son derece zararlı olmaktadır. İşte bu sebeple kimyevi gübre kullanmak yerine organik gübre kullanılması son derece önem arz etmektedir.

Yer Altı Sularının Kirlenmesi

Kimyasal gübreler kullanılması yer altı sularını da kirletmektedir. Bu ilk olarak yer altındaki toprağın taşlaşmaya başlaması ile olmaktadır. Bu da tuz konsantrasyonunda değişikliklere neden olmaktadır. İşte bu da yer altı sularının kirlenmesine neden olmaktadır.

Ayrıca topraklarda erozyon riski de ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda verimli topraklar çeşitli unsurlar ile başka yerlere taşınmakta ve toprak verimsizleşmektedir. Bu durum da verimin kaybolmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla kimyevi gübre kullanmak son derece zararlı olmaktadır.

Sonuç olarak ifade etmek gerekirse organik gübre kullanılması son derece önem arz etmektedir. hem toprağın verimini kaybetmemesi hem de ürünlerin daha verimli olması için organik gübre kullanılması gerekmektedir.

Bu sayede çok kısa süre içerisinde bitkilerin yetişmesi mümkün olacak ve toprağın da uzunca bir süre verimli bir şekilde kullanılabilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca maliyet açısından da organik gübre kullanılması son derece avantajlı olmaktadır. Zira su tüketimini azaltacak olan bu organik gübreler sizlere çok kazanç sağlayacaktır. ayrıca elde edeceğiniz ürünler ile de yapacağınız masrafları çok kısa süre içerisinde telafi edebilmeniz de mümkün olacaktır.

Sizler de eğer bir tercih yapmak durumunda iseniz bu durumda yapmanız gereken organik gübre kullanmayı tercih etmek olmalıdır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Ağaç Kuruması Nedir?

Ağaç Kuruması Nedir? Meyve ağaçları olan kimselerin yakından bildiği bir konu olan ağaç kuruması sık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir