Anasayfa / Bilgi Bankası / Kimyasal Gübre İle Organik Gübre Farkı

Kimyasal Gübre İle Organik Gübre Farkı

Kimyasal Gübre İle Organik Gübre Farkı

Tarımda hem kimyasal hem de organik gübreler tercih edilmektedir. Kimyasal gübreler havaya, suya, toprağa zarar vermektedir. Bitkilerin kısa sürede büyümesini sağlasa da sağlıklı olarak büyümesine engel olmaktadır. Organik gübreler ise bitkilerin doğada yetişme süreçlerine uygun olan tamamen zararsız gübrelerdir. Farkları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kimyasal gübreler biyolojik aktivasyonu yok eder ve verimliliği azaltır. Bu yüzden kimyasal gübre kullanım miktarı her sene daha da artmaktadır. Organik gübrelerin ise biyolojik aktivasyonu yüksektir. Etkisi ise oldukça uzun süre devam etmektedir. Organik gübre kullandıkça toprak tazelenecektir ve her sene daha az gübre kullanmak gerekecektir.

Kimyasal gübreler kullanıldığı zaman toprağın PH dengesi bozulmaktadır ve alkalilik oranları da artmaktadır. Organik gübre ise toprağın asit baz oranını dengelemektedir.

Kimyasal gübrelerde bitki hormonları bulunmamaktadır. Organik gübreler ise bitki ve hayvan atıkları olduğu için doğaldır.

Kimyasal gübrelerde ikincil besleyiciler bulunmaz. Organik gübrelerde ise bitkiye yetecek kadar kalsiyum, magnezyum ve sülfür bulunur.

Kimyasal gübrelerde organik karbon bulunmazken, organik gübrelerde yüksek oranlarda karbon ve humus bulunur.

Kimyasal gübrelerde üçüncül besleyiciler bulunmaz. Organik gübrelerde ise bitkiye yetecek miktarda çinko, manganez, bor, demir, bakır, klor gibi üçüncül besleyiciler bulunur.

Kimyasal gübreler, toprakta EC dengesizliği ve bitkide beslenme yetersizliğine neden olmaktadır. Organik gübre ise toprakta EC yi dengelemektedir. Bu da bitkinin beslenmesini kolaylaştırır.

Kimyasal gübreler toprağın havalanmasını engeller. Organik gübreler ise toprağı gevşetir ve daha iyi hava almasını sağlar.

Kimyasal gübreler toprağın su tutma kapasitesini azaltırken, organik gübreler toprağın su yutma kapasitesini arttırmaktadır.

Kimyasal gübrelerde tek ya da element bulunurken, organik gübrelerde pek çok çeşitte element bulunmaktadır.

Yukarıdaki özelliklerden anlaşıldığı gibi kimyasal gübreler ve organik gübreler oldukça farklı yapılardadır. Kimyasal gübreler çoğu yönden zararlıdır. İnsana, çevreye, doğaya zarar vererek bitkileri beslemektedir. Kimyasal ve organik gübre farkları oldukça fazla iken tek ortak noktaları bitkileri besliyor olmasıdır. Kimyasal gübreler bitkileri büyütürken insan sağlığına zarar vermektedir. Ancak organik gübreler bitkileri sağlıklı bir şekilde büyütürken insan sağlığına hiç bir zarar vermemektedir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Ağaç Kuruması Nedir?

Ağaç Kuruması Nedir? Meyve ağaçları olan kimselerin yakından bildiği bir konu olan ağaç kuruması sık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir