Anasayfa / Bilgi Bankası / Hayvan Gübresi Oluşturma ve Kullanılması

Hayvan Gübresi Oluşturma ve Kullanılması

Hayvan Gübresi Oluşturma ve Kullanılması

Hayvanların yediği besinlerin çoğu dışkılarında tekrar çıktığı için hayvan gübreleri bitkiler için son derece verimli olmaktadır. Ancak hayvan gübresi olduğu gibi kullanılırsa bu durumda bitkilerin faydalanma oranları bir hayli az olabilmektedir. Zira bitkiler için gerekli olan azot miktarı direkt olarak uygulanan hayvan gübrelerinde yeteri kadar olmamaktadır. Bu da bitkilerin yeteri kadar beslenmesini engellemektedir.

Hayvan Gübresi Muhafazası

Hayvan gübresinden ciddi manada verim elde edilebilmesi için yapılması gereken ilk olarak hayvan gübresini doğru bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktır. Bunun için gübrenin yağmurdan korunması gerekmektedir. zira yağmur besin miktarını azaltacaktır. Saklama işi ahır içerisinde gerçekleştirilebileceği gibi açık bir alanda da gerçekleştirilebilecektir. Ancak ahırda muhafaza işlemleri yapılacak ise bu durumda hayvanların sağlığına da dikkat etmek gerekmektedir. Zira hayvanların sütleri bu gübrelerden yakından etkilenmektedir. Çünkü kuruyan dışkılardaki gazlar hayvan sağlıklarını olumsuz etkilemekte ve kapalı alanın daha da havasızlaşmasına neden olmaktadır.

Uygulaması

Hayvan gübresi uygulamasında ilk olarak gübrenin yakılması gerekmektedir. Bu sayede karbon ile azot dengesi ideal bir konuma getirilmektedir. Yakıldıktan sonra gübrenin soğumaya bırakılması gerekmektedir. soğuduktan sonra ise bitkilere uygulanabilmesi mümkün olmaktadır. uygulama safhasında dikim ve ekim süreleri önem arz etmektedir. Bu kapsamda ekim ve dikim sürelerinden 20-25 gün kadar önce uygulamaların yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu gübrenin soğuk olarak uygulanmasının üst üste en az 4 sene kadar uygulanması gerekmektedir. Eğer sıcak olarak uygulanacak olursa toprağın verim kaybetmesi söz konusu olabilecektir.

Hayvan gübresi ile birlikte topraktaki organik maddelerin sayısı artacaktır. Bu sayede de bitkilerin hızlı bir şekilde büyümesi ve daha verimli bir şekilde ürün vermeleri söz konusu olacaktır. Ancak uygulama miktarını artırmamak ve belirli dozlarda gübre vermek gerekmektedir. her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu gübrenin de fazlası bitkilere zarar verecektir. Toprağın miktarına göre orantısal olarak gübrenin uygulanması gereklidir. uygulamalar neticesinde bitkilerde gözle görülür değişiklikler yaşanacaktır. Organik gübre kullanımı sayesinde tüm masrafların da zamanla bir hayli azalacağını da ifade etmek gerekir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Ağaç Kuruması Nedir?

Ağaç Kuruması Nedir? Meyve ağaçları olan kimselerin yakından bildiği bir konu olan ağaç kuruması sık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir